سلامت

همه آنچه از فیلتر هپا باید بدانید

خونگیتو

در این مقاله به صورت کامل و جامع فیلتر هپا، نوع استفاده از آن و همه آنچه که در مورد این فیلتر نیاز دارید بیان خواهد شد. پس همراه ما باشید.

فیلتر هپا چیست و چه کاری می‌کند؟

فیلتر هپا

فیلتر هپا مخفف کلمه انگلیسی High Effeciency Particulate Absorbing به معنای فیلتر جذب ذرات معلق با بازدهی بالاست که نوعی استاندارد برای فیلترهای هوا هستند. اما به صورت کاربردی و عملی، هپا نوعی فیلتر است که می‌تواند ذرات کوچک مانند گرد و غبار، مواد حساسیت زا و بیماری‌زا، ذرات دوده، ویروس‌ها و باکتری‌ها (که از اندازه معینی بزرگتر باشند) و باعث بیماری‌های آلرژیک و یا آسم می‌شوند را به دام انداخته و مانع از ورود مجدد آن‌ها به هوا شود.

 

فیلتر هپا از چه چیزی ساخته شده و چگونه کار می‌کند؟

اساساً این فیلترها از الیاف شیشه، الیاف گیاهی یا مصنوعی (مانند پلی استر)، و یا فیبرهایی در انداره های مختلف تشکیل شده‌اند که به صورت تصادفی در لایه های پشت سرهم و فشرده شده جاسازی شده‌اند.

این فیلترها معمولاً در خروجی هوای دستگاه نصب می‌شوند و هنگامی که هوا از آن‌ها عبور می‌کند ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون در این فیلتر به دام میافتند.

نحوه کارکرد فیلتر هپا

برای این که درک ذهنی و بصری بهتری از این ابعاد داشته باشید، توجه کنید که ضخامت موی انسان حدود 50 تا 150 میکرون است. بنابراین این فیلترها اگر به خوبی کار کنند می توانند 99.97% ذرات گرد و غبار را به دام بیندازند.

فیلترهای هپا در کجاها کاربرد دارند؟

 • محیط‌های بیومدیکال
 • دستگاه های تهویه مطبوع
 • جاروبرقی ها
 • دستگاه های تصفیه هوا
 • و هرجایی که نیاز به فیلتراسیون هوای خروجی باشد…

آیا این فیلترها قابل تعویض و یا شستشو هستند؟

فیلتر هپا قابل شستشو

در حقیقت فیلترهای هپا در 2 نوع هستند: دائمی و قابل شسشتو

فیلترهای قابل شستشو معمولاً گران قیمت‌تر هستند و شاید مقرون به صرفه نباشند. ولی فیلترهایی که به طور خاص در جاروبرقی‌ها استفاده می‌شوند، قابل شستشو نیستند و عمر مفیدی دارند که بستگی به نوع برند و نوع استفاده حدود دو سال تخمین زده شده است. بنابراین جدا کرن آن‌ها و تمیز کردن و یا شستشوی آن‌ها به دلیل این که ممکن است به بافت فیلتر صدمه بزند و  مهم‌تر از آن برای سلامتی افراد نیز مضر باشد (به دلیل این که منبع آلودگی هستند)، توصیه نمی‌شود. به دلیل این که ممکن است تعویض این فیلترها نیز هزینه زا باشد پیشنهاد خونگیتو این است که از روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود استفاده کنید تا عمر مفید دستگاه د این فیلترها ارتقا یابد.

انقضای فیلتر هپا

پس همچنان همراه ما باشید…

راه های دیگر ارتقای کیفیت هوای محل زندگی

با توجه به هزینه بالای تعویض فیلترهای هپا، شاید همراهی این فیلترها با روش‌های دیگر بتواند به افزایش عمر این فیلترهاو همچنین دستگاه کمک کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • برطرف کردن منابع آلودگی و گرد و خاک به صورت مرتب
 • جاروکشیدن به صورت مرتب در محیط هایی که دور از دسترسی هوای آزاد هستند
 • باز کردن پنجره ها برای تهویه بهتر هوا (مگر این که منبع آلودگی دیگری از این طریق وارد اتاق شود)
 • استفاده از کاورهای پلاستیکی و تعویض و شستشوی آن‌ها
 • استفاد از بخارشور برای رفع آلودگی‌های روی مبلمان، دیوارها و …
 • شسشتشوی مرتب لوازم خواب و نشیمن در آب گرم

آیا واقعاً نیاز به فیلتر هپا وجود دارد؟

در حقیقت بهترین راه برای جلوگیری از ذرات بیماری‌زا و آلرژیک رعایت بهداشت خانه، محل زندگی و کار است. اما اگر در محیط‌های شهری با میزان آلودگی و دوده قابل توجهی زندگی می‌کنید و یا منابع دیگری از تولیدکنندگان این ذرات بیماری زا مثل گردو غبار و یا حیوانات خانگی در محیط زندگی شما وجود دارد و یا حتی حساسیت‌های فصلی شما را آزار می‌دهد این فیلترها بهترین گزینه برای شما هستند و در واقع ضروری هستند.

اما این موضوع را هم مدنظر داشته باشید که فیلتر هپا معجزه‌گر نیست اما اکنون به یکی از استانداردهای جهانی برای وسایلی که با دمش هوا سروکار دارند (مثل جاروبرقی، دستگاه تصفیه هوا، دستگاه‌های تهویه مطبوع و …) به حساب می‌آیند و یکی از اجزای اصلی برای داشتن خانه‌ای سالم و سلامت، و ایجاد محیطی دل انگیز و آرامش بخش به شمار می‌روند.

ما لیستی از محصولات خونگیتو که دارای فیلتر هپا هستند را برای شما در این قسمت نمایش داده‌ایم: 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *